Tisočletna igra s samim sabo
Zgodovina erotičnih pripomočkov (II. del)
Od XVIII. do XXI. stoletja: Za zdravje gre!
Zapisi iz XVIII. stoletja pričajo o bolezni, ki se je razširila med pripadnicami visokega evropskega ter ameriškega sloja, histeriji. Da bi pozdravili simptome bolezni, kot so razdražljivost, nespečnost, pomanjkanje teka ter krči, so zdravniki posegli po zdravilnih masažah medeničnega predela. Čeprav nekateri poznavalci trdijo, da gre za lažne ugotovitve, ki še danes burijo duhove, pa drugi zagovarjajo zdravljenje z doseganjem orgazma in tako tudi pomiritve. Da bi ženske lahko to počele same doma, je leta 1869 zdravnik George Taylor ustvaril prvi parni vibrator, ki ga je poimenoval Manipulator. Petnajst let kasneje ga je zamenjal prvi pravi električni vibrator zdravnika Mortimerja Granvilla.
Tik pred začetkom dvajsetega stoletja so v Združenih državah Amerike prvič začeli prodajati dilatorje. Young je izumil set štirih rektalnih gumijastih dilatorjev različnih velikosti in ga oglaševal v revijah o zdravju ter strokovnih medicinskih revijah. Poleg rektalnih so prodajali tudi vaginalne. Z njimi so zdravili vaginizem, nožnični krč oziroma po domače, zaprtje vaginalne odprtine, ki je preprečevalo spolni odnos.
Kljub temu da so spolne pripomočke oglaševali kot zdravstvene pripomočke in bi jih danes verjetno našli v Tosami ali Sanolaborju, so se pojavile skupine nasprotnikov prodaje erotičnih pripomočkov, pornografskih revij in knjig. New York Young Men’s Christian Association (YMCA), ena izmed vodilnih skupin gibanja je celo trdila, da so erotični pripomočki ter kondomi vir zločina. Samozadovoljevanje je bilo nevarno, seks iz užitka pa greh. Čeprav mnogi še danes težko verjamemo, jim je uspelo. Amerika je z zakonom prepovedala prodajo erotičnih pripomočkov. Edini srečneži, ki so se zakonu izognili, so bili vibratorji, saj so jih uporabljali za lajšanje bolečin in domače masaže.
Zabavljaški posel in prvi resnejši poskusi izdelave dilda v ZDA
Ideja o izdelovanju prvih erotičnih igrač se je porodila ventrilokvistu Marcheju, oziroma njegovemu prijatelju Johnu Francisu. Pisalo se je leto 1965, ko so bili seksualni pripomočki v Ameriki obsceni in nezakoniti, razen, če so imeli status medicinskega pripomočka. Francis je želel prodajati prostetične penise za impotentne moške z namenom, da bi zadovoljili ženske potrebe med seksom. Ker sam ni bil inženir, je bil več kot zadovoljen, ko je izdelavo prevzel Marche in cela njegova družina. Slednjega je namen izdelkov ter njihova izdelava tako navdušila, da je odprl svoje podjetje. Po več anketah se je odločil za štiri velikosti umetnih penisov, ki so se razlikovali tudi po barvi. Izdeloval jih je iz plastisola, tekoče oblike polivinil klorida. Material je takrat veljal za zelo kvalitetnega, saj je bil neškodljiv.
Istočasno sta zdravnika, Masters in Johnson, ki sta danes poznana predvsem ženski populaciji, začela raziskovati, koliko orgazmov in kakšne doživi ženska med spolnim odnosom. Ugotovila sta, da ženske dosežejo več, celo več zaporednih orgazmov med samozadovoljevanjem kot med seksom. Seveda je ta podatek razburil moške in nevede še bolj obsodil uporabo erotičnih pripomočkov med ženskami.
Marcheju pa je raziskava pri poslu pomagala. Vendar ni bilo vse rožnato. Kmalu je posel z erotičnimi igračami zavohal tudi Malorrus, zabavljač, ki je erotične pripomočke slabe kakovosti prodajal kot izdelke, namenjene zabavi in potegavščinam.
Marche je moral ponuditi nekaj novega, saj mu je bila konkurenca vztrajno za petami. Odločil se je za umetne vagine. Kljub vsem inovacijam in kakovostnim izdelkom pa je Marcheju manjkalo oglaševanje. V tem ga je Malorrus dobesedno povozil in čeprav so bili njegovi izdelki slabši, je njihova prodaja vztrajno rasla.
Dodson in Williams: Ko samske ženske posežejo po vibratorju
Ko je Marche začel izdelovati prve dilde, je slikarka Betty Dodson prvič odkrila feminizem, ki je žensko postavil na spolni zemljevid. Dodsonova je bila, že odkar je v najstniških letih spoznala prvo ščemenje, razpeta med samozadovoljevanjem in takratnim odnosom družbe do tega. Ženskam je bila takrat namenjena vloga gospodinje in “služenju možu”.
Ker je bila vedno bolj nezadovoljna s seksom, se je ločila in se prvič otresla strahu pred svojo intimo. Ljubimec, ki je prišel za možem, je bil prvi, ki jo je spodbujal k samozadovoljevanju. Še več, rad jo je opazoval. Posledica zelo odprtega seksa za tisti čas je bil tudi nakup prvega vibratorja, Ostra. Betty Dodson je bila nad njim navdušena, prav tako pa se je njeno navdušenje nad ženskim samozadovoljevanjem začelo kazati v njenih slikah, ki jih je prvič razstavila leta 1968 v New Yorku. Razstava o samozadovoljevanju je požela takojšen uspeh.
Kljub njenemu uspehu in javnemu govorjenju o samozadovoljevanju pa nekatere feministke niso bile najbolj navdušene. Menile so celo, da z doživljanjem orgazmov in potešitvijo spolne sle nastopa proti feminizmu. Vendar to Dodsonove pri njeni misiji ni prestrašilo. Kaj kmalu je začela organizirati seanse samozadovoljevanja, na katerih je ženske poučevala o vagini in kako doživeti orgazem. Seveda jim je predstavila tudi vibrator, Hitachi Magic Wand. Pridružila se jim je tudi Williamsova, ki je v samozadovoljevanju prvič začutila tudi potencial za uspeh.
Se nadaljuje!
-3 komentarji-
[…] Knjiga obrazov dovoljuje zgolj promocijo erotičnih pripomočkov za lajšanje zdravstvenih tegob (zveni znano?), sem pri objavljanju oglasov padla na prvi […]
[…] in njegovi tajnici ter kasnejši pomočnici Virginii Johnson. V štirih sezonah je predstavljena njuna raziskava o človeškem spolnem odzivu in začetek seksualne revolucije. Privlačila me je predvsem zato, ker kljub dogodkom, ki so se dogajali v petdesetih in šestdesetih […]
[…] Šestdeset let nazaj. Ginekolog in njegova tajnica. Seks, spolno vzburjenje, orgazem. Z Mastersom in Johnsonovo, kot njegovo pomočnico, se je v laboratoriju bolnišnice v St. Louisu začela spolna revolucija v Združenih državah Amerike. […]